Set med ”Vario” små plintar för dagis och lågstadium
- 2 st. små färgglada plintar (1219308)
- 1 st. färgglad klätterstege
- 2 st. blåa holmar att haka på
Ett set för ännu mer gymnastikglädje! Med det här setet med Vario små plintar får du mer omväxling i din idrottshall. Med två plintar, en klätterstege och två holmar att haka på kan du bygga upp många olika redskapsanordningar. Olika övningsvarianter och den färgglada designen inbjuder alltid till gymnastik ─ en perfekt motivation för barn.
Och säkerheten skrivs med stora bokstäver! Med avrundade hörn, stoppade plintlock och -kanter ger det här setet med Vario små plintar säkerhet och optimalt skydd i gymnastiken. Plintarnas fötter med sina halksäkra glidskydd gör att plintarna står stadigt.
Produktinformation om setet med Vario små plintar
Plintar
- L x b x h: 100 x 50 x 70 cm
- Vikt: ca 35 kg
- Plintlock med rött syntetöverdrag
- Färgkombination: röd/gul/grön
- Tillval med körutrustning (pendelaxel)
Klätterstege
- Gavlar av högvärdigt barrträ
- 5 st. stegpinnar av ask, ø ca 40 mm
- Med påhakningskrokar
- L x b: 150 x 43 cm
- Kan belastas upp till ca 150 kg
- Gula gavlar, röda stegpinnar
Påhakningsholme
- Av massivt askträ
- Ca 150 cm lång
- Lackerad
- Ovalprofil ca 3,4 x 4 cm
- Blå
[Gymnastikredskap nu också i knalliga färger!
Alla moduler i setet med Vario små plintar har konstruerats barnriktigt och har anpassats till barnens behov. De enskilda plintarna och kompletteringskomponenterna ger dig flerfaldiga möjligheter till klättring, balansering och gymnastik. Tack vare en barnsligt lätt förflyttning och slutligen inte bara för den färgglada designens skull är setet med Vario små plintar ett tillskott för dagis och lågstadium. Alla barn kommer att tycka att det är vansinnigt roligt att göra gymnastik med det här setet med Vario små plintar.