Med Pertra-resväskan "Grafomotorik" förbereds genom svängövningar, konstruktion och uppbyggnad av linjedragning en övergång till papper.
- Skapa och bygga med linjedragning
- Svängövningar
- Rums-konstruktiva färdigheter konsolideras
- Resväska 65x44x9 cm, 200 delar
Pertra-väskan "Grafomotoriska färdigheter": Att lära sig skriva
Genom den speciella utformningen av vägelementen kan man integrera alla vanliga linjer och svingövningar i deras väsentliga egenskaper. Genom att följa de färdiga formerna stärks formutformningen och överföring av formen på papper förbereds.
Vid rekonstruktion av linje- och svingövningarna stabiliseras de rums-konstruktiva färdigheterna. Barnet lär sig grundläggande färdigheter för skrivinlärningsprocessen.
Huvudsakliga användningsområden:
- Rums-konstruktiva funktioner
- Rörelseplanering
- Ögonmotorik
- Ögon-hand-koordination
- Pennhållning
- Riktad streckritning
- Rörelseflöde
- Streckritning för underarmen
Produktinformation:
- Väska 65x44x9 cm
- 200 delar
- Levereras utan basbräda
Olika övningar med Pertra-resväskan "Grafomotorik":
Övning 1 "Spegelbild": Rätlinjen och den böjda linjen är de grundläggande elementen vid utformning av grafiska tecken. Kombinationen av båda kan resultera i komplexa former (även bokstäver). Här ska barnet reproducera en med raka linjer förritad figur spegelvänt.
Övning 2 "Linjedragning": Baserat på erfarenheten av den raka och krökta linjen bygger barnet nu linjer med kombinationer av raka och krökta linjer. Från de givna gatuelementen måste en kontinuerlig linje byggas. Genom att experimentera får barnet erfarenhet av den raka och krökta linjen i rummet.
Övning 3 "Testa": Först testas de utfrästa vägarna med små personer, bilar eller kulor. I nästa steg täcks iläggsbrickorna med plexiglasskivan. Med magneten dras stålkulorna genom de utfrästa gatorna. Om banan lämnas upphör kontakten med stålkulorna.
Övning 4 "Överföra": Nu, förutom basnätet, läggs det ner ett annat ark från Pertrablocket. Figuren läggs nu med den utfrästa sidan på basbrädan. Därefter åker den samma sträcka med figuren (Pertra-personen). Slutligen överför barnet figuren med en penna till det infogade arket.
Beställ Pertra resväska "Grafomotorik" hos Sportime nu.